Přesná mechanika a optika - Magisterský studijní program

Stránky ústavu: http://physics.fme.vutbr.cz

Studijní obor Přesná mechanika a optika umožňuje získat vzdělání především v oblasti inženýrské optiky v rozsahu potřebném pro inženýrskou praxi při navrhování optických přístrojů a v dalších aplikacích optiky. Je založena na výuce geometrické optiky, vlnová optiky, Fourierovské optiky, koherenční optiky, přesné mechaniky a konstrukce optických přístrojů. Tento základ je dále rozvíjen kurzy v oblasti částicové optiky, optoelektroniky a integrované optiky, mikroskopie a spektroskopie, laserové techniky a aplikací. Počítačová podpora je aplikována ve všech konstrukčních i teoretických cvičeních předmětů studijního oboru.

Cílem tohoto oboru je absolventům bakalářských studijních oborů, především strojírenských, umožnit, aby získali odborné vzdělání v přesné mechanice a optice, tedy v oblastech, na kterých jsou v současné době založeny moderní vědecké přístroje a biomedicínská zařízení a které se podstatně uplatňují i v automatizovaných systémech. Obsah studia je proto věnován prohlubování fyzikálních znalostí, zejména z fotonové optiky a z částicové optiky, dále pak získání dovedností v konstrukci, realizaci a experimentálním využití špičkových zařízení pro uvedené oblasti.

Podmínkou přijetí je současně:

Absolventi oboru naleznou uplatnění:

Úspěšní a vědecky orientovaní absolventi tohoto magisterského studia mohou pokračovat v dalším studiu v doktorském studijním programu Fyzikální a materiálové inženýrství se standardní dobou studia čtyři roky a po jeho absolvování získat titul Ph.D.

Témata diplomových prací a doktorských disertací jsou úzce spojena s vědeckou činností Ústavu fyzikálního inženýrství, která je zaměřena jak teoreticky, tak experimentálně na inženýrskou optiku, na fyziku tenkých vrstev a povrchů, na mikromechaniku materiálů a na akustiku. Ústav fyzikálního inženýrství FSI VUT v Brně je úspěšný v získávání zahraničních grantů, které umožňují studentům absolvovat část magisterského studia v zahraničí.

Studenti mají možnost rozvíjet studiem získané znalosti a praktické dovednosti zapojením do řešení odborných témat, která vyplývají ze spolupráce s vědeckými institucemi a výrobními podniky.

prof. RNDr. Radim Chmelík, Ph.D., tel: 541 142 795, e-mail: chmelik@fme.vutbr.cz