Matematické inženýrství - Magisterský studijní program

Stránky ústavu: http://www.mat.fme.vutbr.cz

Navazující dvouleté magisterské studium oboru Matematické inženýrství (zkratka M-MAI) patří mezi speciální obory programu Aplikované vědy v inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Jedná se o studium mezioborové, neboť si klade za cíl vybavit absolventy hlubšími znalostmi matematiky a informatiky se zaměřením na jejich aplikace v technických oborech. Studenti tohoto oboru si podstatně prohloubí a rozšíří vědomosti, které získali absolvováním programu bakalářského. Magisterský program je ukončen státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba diplomové práce. Úspěšný absolvent získá titul Ing. (inženýr).

Cílem studia je vybavit absolventy kvalitními a hlubokými znalostmi matematiky a informatiky vzhledem k možnostem jejich využití při řešení náročných problémů technické praxe. Získají také vzdělání v oblasti základních technických oborů, takže se stanou teoreticky dobře vybavenými inženýry, kteří budou schopni úspěšně řešit nejrůznější inženýrské úlohy za efektivního využití výpočetní techniky. Budou dobře připraveni na vývojovou a inovační činnost na vysoké úrovni a na výzkumnou činnost v nejrůznějších technických i jiných oborech. Naleznou proto snadné uplatnění na trhu práce.

Podmínkou přijetí je:

Díky kvalitním znalostem technických disciplín, matematiky, fyziky a informatiky bude o absolventy velký zájem v široké škále oborů. Absolventi naleznou snadné uplatnění zejména na řídících pozicích ve výzkumných a vývojových týmech nejrůznějších profesí (strojírenství, elektrotechnika, elektronika, letecký průmysl, apod.) a v softwarových firmách. Obrovskou výhodou je dobrá orientace v nejmodernějších výpočetních technologiích a dokonalé analytické myšlení. Jejich široké matematické vzdělání jim umožní uplatnění nejen v průmyslové praxi, ale také v mnoha dalších oblastech, např. v bankovnictví, ve státní správě, ve sféře obchodu, atd.

Předpokládá se, že nejlepší studenti budou pokračovat v doktorském studiu oboru Aplikovaná matematika na naší fakultě. Mohou však nastoupit do doktorského studia také v jiných oborech technického či matematického zaměření na VUT v Brně nebo na jiné univerzitě v ČR či v zahraničí.

Studenti magisterského oboru Matematické inženýrství mohou strávit část studia (obvykle jeden semestr) na některé zahraniční univerzitě v rámci různých stipendijních programů.

prof. RNDr. Josef Šlapal, CSc., tel: 541 142 729, e-mail: slapal@fme.vutbr.cz