Matematické inženýrství - Bakalářský studijní program

Stránky ústavu: http://www.mat.fme.vutbr.cz

Obor Matematické inženýrství je určen zejména pro ty uchazeče ze středních škol, kteří váhají mezi studiem odborné matematiky nebo informatiky a studiem technických disciplín. Studium má totiž mezioborový charakter, neboť poskytuje uchazečům vysokoškolské vzdělání jak v oblasti matematiky a informatiky, tak i v základních technických disciplínách. Při studiu matematiky je kladen velký důraz na její aplikace. Bakalářský program je ukončen státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba bakalářské práce. Úspěšný absolvent získá titul Bc. (bakalář).

Studenti získají znalosti základních technických věd a matematických metod užívaných v nejrůznějších aplikacích zejména technické praxe. Tyto znalosti jim pomohou hlouběji proniknout do podstaty absolvovaných technických předmětů a účinně aplikovat matematické metody při řešení příslušných technických problémů. Získané vědomosti z oblastí informatiky pak umožní studentům efektivně využívat výpočetní techniku. Kromě vzdělání v základních technických oborech budou tedy absolventi vybaveni také hlubšími znalostmi matematiky a informatiky. Je dobře známo, že o takto vzdělané bakaláře je na trhu práce značný zájem.

Dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání uchazeče a úspěšné vykonání přijímací zkoušky, není-li děkanem prominuta.

Absolventi oboru jsou technicky vzdělaní bakaláři s hlubšími znalostmi matematiky i informatiky, kteří snadno naleznou uplatnění v praxi, a to především v technických oborech. Bude o ně zájem nejen ve výrobních podnicích na místa v různých realizačních týmech, v managementu na úrovni nižšího stupně řízení, ve vývoji a kontrole atd., ale také v nevýrobní sféře, např. v oblasti služeb (softwarové firmy apod.) či obchodu. Předpokládá se však, že většina absolventů bude pokračovat ve studiu stejného oboru na magisterském stupni.

Absolventi bakalářského oboru Matematické inženýrství mohou dále pokračovat ve studiu téhož oboru v dvouletém navazujícím magisterském studiu a získat tak titul inženýr. Mohou ale také pokračovat v navazujícím magisterském studiu některého jiného inženýrského nebo matematicky zaměřeného oboru na VUT v Brně i na jiné vysoké škole.

Možnosti stáží a výjezdů studentů do zahraničí se týkají zejména navazujícího magisterského studia oboru Matematické inženýrství. Vyjet však mohou i studenti třetího ročníku bakalářského studia, kteří dosahují vynikajících studijních výsledků. Garantující Ústav matematiky FSI VUT v Brně má uzavřenu bilaterální smlouvu v rámci programu ERASMUS s univerzitami Molde University College (Norsko), University of Malta (Malta), University of L’Aquila (Itálie), Chalmers University of Technology (Švédsko), Universität Potsdam (Německo), Technische Universität Wien (Rakousko), Université Pierre et Marie Curie, Paris (Francie), Tallinn University of Technology (Estonsko).

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., tel: 541 142 532, e-mail: hoderova@fme.vutbr.cz