Výrobní stroje, systémy a roboty - Magisterský studijní program

Přihlášení ke studiu: Elektronická přihláška
Stránky ústavu: http://www.uvssr.fme.vutbr.cz
Prezentace oboru: Prezentace v PPT

Charakteristika oboru

Obor Výrobní stroje, systémy a roboty zahrnuje výuku problematiky konstrukce, projektování, stavby, řízení, provozu, retrofitu a diagnostiky obráběcích a tvářecích strojů, průmyslových robotů a manipulátorů a výrobních systémů z nich vytvářených.
Studenti mají možnost profilovat svoje vzdělání v tomto oboru volbou povinně volitelných předmětů a to ve třech variantách (dle nutné návaznosti předmětů).

Profilace na výrobní stroje:
Studenti se seznámí s moderními metodami konstrukce obráběcích a tvářecích strojů s využitím výpočtových, projektových a konstrukčních metod při použití nejmodernějších počítačových systémů, s metodami jejich měření a zkoušení jak sériově vyráběných strojů, tak i jejich prototypů, dále s moderními metodami řízení a zabezpečování jakosti při jejich konstrukci a výrobě (normy řady ISO 9000) včetně moderních metod a nástrojů (QFD, FTA, FMEA, SPC ap.). Diplomové práce, které si studenti v této profilaci volí, jsou převážně z oblastí konstrukce obráběcích a tvářecích strojů a jejich komponent.

Profilace na průmyslové roboty a manipulátory:
Studenti se seznámí se základními i odvozenými typy robotů a manipulátorů, širokou paletou periferních zařízení a řídících systémů, se kterými společně tvoří automatizované (robotizované) pracoviště. Při navrhování uvedených automatizačních prostředků se naučí používat nové výpočtové, konstrukční a projektové metody při použití nejmodernějších počítačových a parametrických systémů modelování. Diplomové práce, které si studenti v této profilaci volí, jsou převážně z konstrukce, projekce, HW a SW vybavení průmyslových robotů a manipulátorů apod.

Profilace na výrobní systémy:
Tato profilace přináší studentům široký okruh informací potřebných pro úspěšnou činnost zejména při organizaci a řízení výroby v moderních, vysoce automatizovaných výrobních systémech. Posluchači se seznámí se stavbou a provozem nejmodernějších výrobních strojů, progresivními technologiemi, s prostředky pro manipulaci materiálem a výrobními pomůckami. Značná pozornost je věnována automatizačním a řídicím prvkům, zejména pak aplikaci informačních technologií včetně počítačové podpory (CA technologie - CAD, CAPP, CAM, CAQ) a počítačové integrace výroby (CIM). Získané teoretické i praktické vědomosti, znalosti a zkušenosti mohou absolventi využít při projektování, stavbě, provozu a diagnostice výrobních systémů. Diplomové práce, které si studenti v této profilaci volí, se týkají především oblastí projekce výrobních systémů, řízení VS, HW a SW vybavení VS, tvorby informačních systémů apod.

Ústav podporuje zpracovávání témat diplomových prací pro externí zadavatele.

Výstupní odborné znalosti a dovednosti

Obor Výrobní stroje, systémy a roboty zahrnuje výuku problematiky konstrukce, projektování, stavby, řízení, provozu, retrofitu a diagnostiky obráběcích a tvářecích strojů, průmyslových robotů a manipulátorů a výrobních systémů z nich vytvářených.

Podmínky přijetí ke studiu

Možnosti uplatnění

Úspěšní absolventi oboru nacházejí budoucí výborné uplatnění jako projektanti, konstruktéři, vývojoví pracovníci, provozní inženýři, pracovníci odborných zkušeben, prodejci zejména ve společnostech, zabývajících se vývojem, výrobou a prodejem výrobních strojů, projektováním a řízením výrobních systémů ale i jako manažeři řízení výroby ve strojírenských a typem výroby jim příbuzných firmách nebo i jako manageři řízení výroby ve strojírenských a jim příbuzných firmách, tedy společnostech, zabývajících se vývojem, výrobou a prodejem výrobních strojů, projektováním a řízením výrobních systémů.

Možnosti dalšího studia

Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky zabezpečuje doktorské studium v oboru Konstrukční a procesní inženýrství, což dává studentům perspektivu pro budoucí vědeckou aktivitu v celém studijním oboru. Úspěšné studium je ukončeno získáním titulu Ph.D.

Možnosti stáží nebo zahraničních pobytů, zahraniční spolupráce

Ústav udržuje pracovní kontakty s několika zahraničními technickými univerzitami a výzkumnými pracovišti. K těm patří zejména: TU a FhI Chemnitz (D), Hogeschool van Utrecht (H), ESIEE Paris (F), Tampere University of Technology (Tampereen Teknillinen Yliopisto) Tamperen Teknilinnen Korkeakoulu (FIN) , Polytechnio Kritis (GRECE), TU Gratz (A) a TU Parma (I). Studenti a doktorandi ústavu mohou vyjíždět (a také vyjíždějí) na krátkodobé i dlouhodobé stáže na tyto pracoviště a rovněž je možno na těchto univerzitách i zpracovat a obhájit diplomový projekt.

Další výhody studia

Všichni studenti oboru Stavba výrobních strojů a zařízení absolvují v rámci předmětu Elektrotechnika výrobních strojů kvalifikační kurz, z něhož mohou složit zkoušku podle Vyhl. č. 50/1978 Sb., potřebnou pro další aktivity v oboru.
Zájemci, kteří absolvují některé specielní nepovinné předměty, získají možnost pokračovat v nadstavbovém studiu soudního znalectví tohoto oboru v rámci celoživotního vzdělávání občanů. Studium Technického znalectví tak vytváří předpoklady pro možné jmenování soudním znalcem. Ústav zajišťuje v rámci celoživotního vzdělávání občanů nadstavbové studium pod názvem „Technické znalectví v oborech strojírenství a ekonomika strojů, zařízení a systémů”.

Pedagogický poradce

Ing. František Bradáč, Ph.D., tel: 541 143 422, e-mail: bradac@fme.vutbr.cz




SPORT    KOLEJE    VUT V Brně
Design: Haltof V., Kozubík R.  Realization: Kozubík R.    (c) 2009 FSI, VUT v Brně