Průmyslový design ve strojírenství - Magisterský studijní program

Stránky ústavu: http://uk.fme.vutbr.cz

Průmyslový design je disciplína integrující techniku, umění a vědu. Cílem Odboru průmyslového designu na Ústavu konstruování FSI VUT je prostřednictvím výuky designu překlenout narůstající propast mezi technikou a člověkem a podporovat tak humanizaci technického školství. Studium klade důraz na přípravu komplexní tvůrčí osobnosti schopné rozumět své sociální roli a je založeno na individuálním vedení posluchače, který se vyjadřuje „designérsky” –prostřednictvím výkresové a modelové dokumentace. Oborové studium PDS se člení na tyto specializace designu:

1. Průmyslový / produktový design (3D design)
    • přístrojová technika – spotřební elektronika, optika, zdravotnická technika, zařízení pro informatiku a audiovizuální techniku
    • dopravní prostředky
    • technologické celky – výrobní prostředky, nářadí a nástroje, energetická a ekologická zařízení
    • design v architektuře včetně interiéru a interiérových prvků
    • environmentální design – prvky městského a průmyslového interiéru
    • sustainable design
  2. Design vizuálních komunikací (2D design)
    • grafický design, reklamní grafika
    • typografický design a písmo
    • informační, provozní, podniková a služební grafika
    • obalový design
    • web design, screen design
    • nová média, virtuální design

Cílem studia je vybavit absolventy hlubšími znalostmi metod designérské tvorby. Díky znalostem základních technických a designérských oborů se tak absolventi stanou teoreticky i prakticky dobře vybavenými inženýry, kteří naleznou uplatnění v designérské praxi především v řídících a designérských týmech různých oborů, nebo neleznou své místo na trhu jako samostatní designéři.

Podmínkou přijetí je:

Absolvent studia PDS (Průmyslový design ve strojírenství) získá průpravu se zaměřením na vlastní tvorbu průmyslového designu. Výsledky práce studentů a absolventů (na 80 významných ocenění v různých oborových soutěžích jako Autodesign, Design Sapporo, Michelin Design, Coram design, Electrolux Design Laboratory, Roca design, Mobitex, Red Dot, Mladý obal, Talent designu, Zebra Design, BIO Lublaň, cen Dobrý a Vynikající design Design centra ČR aj. v letech 1995-2011); výstavy Odboru PD v Design centru ČR v Brně a v Praze, Technickém muzeu v Brně, na ZČU v Plzni, FUD Ústí n/L, UTB Zlín (Uherské Hradiště) aj., úspěšné státní závěrečné zkoušky atd.) jsou dokladem o kvalitě programu výuky PDS. Designér s inženýrským vzděláním je dobře přijímaný průmyslem. Absolventi se jako inženýři-designéři uplatňují ve všech sférách ekonomiky, zejména však v průmyslové sféře (např. Škoda Auto), dále v různých designérských, projekčních, konstrukčních a grafických studiích, v marketinkových funkcích a mají předpoklady i pro funkce manažerské, dále pro pedagogickou a vědeckou práci.

Nejlepší absolventi MS PDS mohou pokračovat v doktorském studijním programu na naší fakultě. Pro designéry jsou vypisována témata doktorského studia v oboru Konstrukční a procesní inženýrství ve specializaci Konstrukční inženýrství se zaměřením na průmyslový/produktový design a design vizuálních komunikací.

V magisterském studiu PDS je možnost zahraničních stáží a pobytů zejména během 1. ročníku oborového studia. Poslední ročník studia se již vesměs věnuje problematice diplomové práce. Odbor PDS spolupracuje ponejvíce s partnerskými školami na Slovensku – FA STU Bratislava, FU TU Košice a má kontakty i s dalšími designérskými školami v Evropě (Glasgow, Rotterdam, Salzburg aj.), Asii a Americe. Pracoviště je zapojeno do mezinárodní sítě škol průmyslového designu vytvořené ICSID / International Council of Societies of Industrial Design.

doc. Ing. arch. Jan Rajlich, tel: 541 142 544, e-mail: rajlich@fme.vutbr.cz