Procesní inženýrství - Magisterský studijní program

Stránky ústavu: http://www.fme.vutbr.cz/uinfo.html?ustav=3360

Procesní systémové inženýrství je obor založený na širokém záběru aplikace nabytých znalostí a tím i mimořádným potenciálem uplatnění absolventů na trhu práce, a to zejména v oblasti procesního průmyslu, energetiky a spotřebního průmyslu, jak v průmyslové resp. komerční, tak v komunální sféře. Flexibilita uplatnění je dána zejména skutečností, že proces obecně představuje vazbu mezi vstupy (např. surovina, energie) a výstupy (např. produkt, výrobek, energie, systém, zpracovaný odpad). Využívá se analogických prvků u jednotlivých procesů, jimiž jsou např. výroba potravinářských produktů, biotechnologie, farmaceutické výroby, čištění odpadních vod, termické zpracování odpadů a biomasy s využitím energie a další. Inženýrská rozhodnutí jsou prováděna z hlediska splnění více kritérií, týkajících se ekonomiky, ochrany životního prostředí, bezpečnosti, spolehlivosti, řízení, přizpůsobivosti výroby na změnu v kvalitě surovin, ceny energie apod. Magisterské pětileté studium je zakončeno obhajobou diplomové práce, vytvořené pod dohledem učitelů a odborných pracovníků s nejvyšší odbornou a vědeckou kvalifikací.

Procesní inženýrství je obor, který má značnou šíři záběru a je nezbytný pro řadu průmyslových odvětví, komunální sféru a koncepční energetiku. Zabývá se vývojem procesů, jejich optimálním vedením, efektivním navrhováním a projekcí. Obor "Procesní inženýrství" začínají posluchači studovat v prvním ročníku druhého stupně magisterského studia. V tomto ročníku získají teoretický základ potřebný pro zvládnutí základních disciplín procesního inženýrství. V závěrečném ročníku se teoretické znalosti využívají v odborných předmětech s poměrně širokým záběrem a zaměřením na realizaci investičních záměrů, řízení projektů, projektování a řízení procesů. Součástí studia jsou i metody redukce či optimalizace spotřeby energie s minimalizací tvorby emisí, posuzování nebezpečí spojeného s provozováním složitých procesních zařízení, a procesy pro zpracování odpadů.

Řádně ukončené bakalářské studium v oblasti technických věd a úspěšné vykonání přijímací zkoušky (není-li děkanem prominuta).

Lze bez nadsázky konstatovat, že absolventi oboru "Procesní inženýrství" mají zcela mimořádné a perspektivní uplatnění, což vyplývá z rozsáhlých možností aplikovatelnosti nabytých znalostí na základě studia oboru, který má velkou šíři záběru. Tento přístup, zajišťující poměrně velkou flexibilitu graduovaných inženýrů, je velmi užitečný, ba přímo nutný, vzhledem k tomu, že umožňuje pružně reagovat na veškeré (i těžko předvídatelné) změny v průmyslových výrobách, obchodu apod.

ABSOLVENTI SE MOHOU UPLATNIT V TĚCHTO PRŮMYSLOVÝCH OBLASTECH

Mimořádně dobré uplatnění absolventů je dáno širokou škálou možností aplikace principů procesního inženýrství v různých oblastech. Z hlediska charakteru činnosti se jedná o sféru návrhu, projekce a realizace, rekonstrukce a modernizace, o tvorbu podpůrných softwarových produktů, řízení projektů a výrob, optimalizaci, o konzultační, poradenskou a obchodní činnost, zastoupení zahraničních firem a práce v nich. O absolventy má enormní zájem řada českých, zahraničních i nadnárodních společností.

Všichni zájemci z řad posluchačů mají možnost studovat jeden až dva semestry na zahraničích univerzitách v různých zemích Evropy. Výběr zahraniční univerzity je založen na oboru, četných mezinárodních kontaktech, i na přání studentů z hlediska inklinace k určitým tématům či jazykové vybavenosti. V rámci řešení mezinárodních projektů, na kterých se vybraní studenti podílejí, jde i o krátkodobé stáže.

Hlavní výhodou, kterou nabízí studium oboru „Procesní a ekologické inženýrství“, je systematická péče zejména o nadané studenty. Ústav nabízí odborné vedení studentů od semestrálních (bakalářských) prací přes diplomové práce až po jejich zařazení do doktorského studia s cílem obhajoby doktorské práce. Na jejich vedení se během takového studia podílejí nejen vysokoškolští učitelé a výzkumní pracovníci, kteří zajišťují řešení vysoce strategických výzkumných projektů (kde dosahují významných výsledků), ale i špičkoví odborníci z praxe.

doc. Ing. Jaroslav Jícha, CSc., tel: 541 142 390, e-mail: jicha.j@fme.vutbr.cz