Energetika, procesy a životní prostředí - Bakalářský studijní program

Stránky ústavu: http://www.upei.fme.vutbr.cz, http://www.oei.fme.vutbr.cz

Studijní obor zajišťuje v návaznosti na obecné teoretické základy strojního inženýrství disciplíny energetického a procesního inženýrství. Studenti jsou seznámeni s hydraulickými a tepelnými pochody v tepelných strojích a zařízeních a se strojními komponenty používanými v energetice a procesních technologiích. Jedná se zejména o stavbu kotlů, tepelných turbín a výměníků tepla, chemický a potravinářský průmysl, dále o technologické jednotky snižujících dopad provozu těchto zařízení na životní prostředí. Posluchači získají základní zkušenosti s měřením a řízením uvedených technologií, se základy ekonomiky investic a legislativou tohoto oboru a s výrobou, rozvodem a užitím energie.
Závěrečná bakalářská práce je zadávána buď z oboru energetického inženýrství (EU) nebo z oboru procesního inženýrství (ÚPEI) na základě zájmu studentů a vypsaných témat.

Cíle oboru

Absolventi získají teoretické znalosti a osvojí si základní praktické návyky oboru energetická a procesní zařízení. To jim umožní široké uplatnění jako konstruktérů popřípadě techniků v energetice, chemickém a potravinářském průmyslu a v institucích zabývajících se ekologickou problematikou různých technických procesů.

Obor navazuje na základní výuku matematiky, fyziky, chemie a informatiky.

Absolventi mohou využít svých znalostí a pokračovat v magisterském studiu v oborech „Energetické inženýrství”, „Technika prostředí”, „Fluidní inženýrství” nebo „Procesní inženýrství”.

Obě pedagogická pracoviště tj. Odbor energetického inženýrství i Odbor procesního inženýrství řeší řadu národních i mezinárodních projektů, do nichž jsou zapojeni též studenti bakalářského studia. Pracoviště mají experimentální základnu v laboratořích EÚ a ÚPEI. Studenti s dobrými znalostmi mohou být vysláni na zahraniční stáž.
Součástí výuky jsou odborné exkurze do našich i zahraničních podniků v oblasti energetiky a procesního inženýrství.

1. studenti mají celodenně k dispozici dobře softwarově i hardwarově vybavenou počítačovou učebnu s připojením na internet
  2. závěrečnou prací může student řešit praktické technické problémy svého budoucího pracoviště
  3. pracoviště zabezpečují také navazující magisterské programy ve studijních oborech
    • Energetické inženýrství
    • Konstrukční a procesní inženýrství
    a doktorský studijní program
  4. posluchači mají možnost aktivní účasti při řešení grantů a výzkumných úkolů, vyplývajících z potřeb průmyslu a energetiky.

Pedagogický poradce:

Doc. Ing. Jan Fiedler, Dr., Doc. Ing. Jaroslav Jícha, CSc.,